Silniki elektryczne wykorzystywane są dzisiaj praktycznie wszędzie. Spotykamy je w różnorodnych gałęziach przemysłu, produkcji i usług. Napędzają większe i mniejsze maszyny, niewielkie pojazdy, urządzenia i narzędzia. Jednak podobnie, jak w przypadku każdej innej konstrukcji, również silniki tego typu czasem mogą ulec awarii. Czasem usterka może być drobna – w takim przypadku naprawa może zakończyć się nieznaczną interwencją mechanika. Awaria może też jednak doprowadzić do bardzo poważnego uszkodzenia urządzenia, kiedy to konieczne będą dłuższe prace, jak choćby proces wymiany cewek, zwany przewinięciem silnika. Na czym on polega i ile kosztuje?
Spis treści
Aby odpowiedzieć na pytanie, na czym polega przewinięcie silnika, należy w pierwszej kolejności powiedzieć parę słów o tym, jak jest on zbudowany. Oczywiście, istnieją różne konstrukcje silników elektrycznych, więc skoncentrujmy się tu wyłącznie na najprostszym możliwym modelu. Zasadniczo można powiedzieć, że silnik elektryczny jest urządzeniem zmieniającym energię elektryczną w ruch obrotowy. Silniki takie składają się z kilku zasadniczych części. Są to uzwojenia przewodzące prąd, czyli cewki, umieszczone są one w polu magnetycznym, dzięki czemu wirnik silnika obraca się. Ważnymi elementami są również dostarczające prądu cewki, a także komputatory, których zadaniem jest szybkie zmienianie kierunku prądu w ramce, co sprawia, że wirnik pozostaje w ruchu ciągłym.
Przewinięcie silnika, nazywane również przezwajaniem, polega na wymianie drutu, którym owinięte są cewki, na nowy. Oczywiście, konieczna jest do tego specjalistyczna wiedza. Zarówno dobór odpowiedniego rodzaju drutu – jego średnicy oraz materiału, z którego jest wykonany – jak i późniejsze zabezpieczenie cewki to czynności, które muszą być wykonane w ściśle określony sposób. Widzimy więc, że zabieg ten wymaga nie tylko wiedzy, ale również sporych umiejętności praktycznych, doświadczenia i dostępu do profesjonalnych narzędzi.
Drut najczęściej nawijany jest maszynowo, przy pomocy nawijarek. Jego nawijanie ręczne jest mniej precyzyjne i w praktyce możliwe wyłącznie w przypadku mniejszych konstrukcji – w dużych silnikach trwałoby to naprawdę bardzo długo. Dlatego właśnie praca taka musi być zawsze wykonywana wyłącznie przez fachowców. Jeżeli renowacja silnika (pod tym określeniem najczęściej kryje się właśnie jego przezwajanie) wykonana będzie w sposób niewłaściwy, to urządzenie nie tylko będzie działać mniej sprawnie, ale również może ulec poważniejszej, nieodwracalnej w skutkach awarii. Przewinięcie silnika może w niektórych przypadkach (w zależności od wielu czynników, jak wielkość i moc silnika) może sprowadzać się także do wymiany całych cewek z uzwojeniem.
Silnik w urządzeniu, które jest nim napędzane, należy stale obserwować. Jeżeli cokolwiek sprawia, że mamy wątpliwości co do jego prawidłowej pracy, powinniśmy natychmiast go zatrzymać i zamówić profesjonalną usługę serwisową w celu sprawdzenia poprawności działania urządzenia. Co powinno nas zaniepokoić?
Na pewno będzie to sytuacja, w której silnik zaczyna wydawać niestandardowe, dźwięki, których nie słychać na ogół przy jego typowej pracy. Równie alarmujący jest specyficzny, niespotykany zapach wydobywający się z silnika. Nie zawsze musi być to sygnałem alarmowym na temat stanu cewek – równie dobrze powód może być bardziej banalny, a więc łatwiejszy do usunięcia. Tak czy inaczej, by otrzymać fachową diagnozę, sprawę powinniśmy skonsultować z profesjonalną firmą serwisową.
Proces diagnostyki potencjalnych problemów może być nieco utrudniony, jeżeli silnik jest integralną częścią większego urządzenia, w przypadku którego obserwujemy nieprawidłowe działanie. Przyczyn awarii może być wiele, a silnik jest tu tylko jednym z podejrzanych. Po wykluczeniu najczęściej występujących przyczyn takiej sytuacji, silnik powinien być jednym z elementów, które starannie sprawdzimy. Jeżeli rezultatem diagnozy będzie jednak przepalenie się cewek, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko znalezienie solidnego serwisu, który może wykonać przewinięcie silnika.
Jeżeli chodzi o kwotę, jaką przyjdzie nam zapłacić za ten rodzaj naprawy, niestety bardzo trudno ustalić ją z góry. Jak doskonale wie każdy fachowiec, który wykonał kiedykolwiek przewinięcie silnika cena w tym przypadku zależeć będzie od wielu złożonych czynników. Najczęściej niemożliwe jest sprecyzowanie jej przed przystąpieniem do pracy, ale z pewnością pierwsze wyliczenia otrzymany od serwisantów już po wstępnej diagnostyce.
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, ile kosztuje przewinięcie silnika konkretnego urządzenia, powinniśmy uzbroić się w odrobinę cierpliwości. Silnik musi w tym celu być całkowicie rozebrany, aby możliwe było sprawdzenie stanu jego poszczególnych elementów. Tylko dzięki temu będzie można dowiedzieć się, które dokładnie części wymagają przewinięcia, a w przypadku których nie jest to konieczne.
Może też się okazać, że doszło do poważniejszej awarii i konieczne będą dodatkowe prace, które również wpływają na ostateczną cenę usługi. Wiele zależy również od parametrów samego silnika. Zasadniczo naprawa silników większych i o większej mocy będzie sporo droższa. Istotny jest również typ urządzenia – istnieją bowiem silniki prostsze oraz te bardziej skomplikowane w konstrukcji. Naprawa nowoczesnych silników o skomplikowanej budowie będzie zazwyczaj droższa, niż przezwajanie silników relatywnie prostych. Jeśli decydujemy się na taki zabieg, należy jeszcze zadać sobie pytanie o to, czy naprawa silnika jest zawsze opłacalna.
Tu warto podkreślić, jak istotne może być przewinięcie silnika cena którego nie do końca nas przekonuje. Jeżeli serwis i naprawa nie zostaną wykonane na czas, a objawy uszkodzenia zbagatelizowane, to w konsekwencji awarii może ulec nie tylko sam silnik, ale również inne urządzenia, co może prowadzić do znacznie większych kosztów. Oczywiście, opłacalność naprawy jest też zależna od ceny samego silnika. W przypadku urządzeń nowszego typu, czyli po prostu bardzo drogich, naprawa na pewno będzie opłacalna. Jeżeli jednak chodzi o silniki, których wymiana może nie być bardzo kosztowna, opłacalność naprawy powinna być skonsultowana przede wszystkim z firmą wykonującą tą usługę.
Niekiedy zdarza nam się natrafić na informacje, które sugerują, że po przezwajaniu spada wydajność silnika. Ich autorzy stoją na stanowisku, iż tylko w stu procentach oryginalnie wykonane urządzenie będzie pracować w sposób całkowicie prawidłowy. Nie jest to jednak prawda – przewinięcie silnika nie musi wpływać na poziom jego pracy. Czasami jednak może się zdarzyć, że faktycznie zaobserwujemy pogorszenie się jakości działania silnika. Jaka jest tego przyczyna? Niestety – najczęściej w takich sytuacjach ma to związek z błędami ze strony serwisu przy wykonaniu usługi.
Jeżeli dołożymy starań, by zamówić profesjonalny, doświadczony serwis, nic takiego nam nie grozi. Wszystko zależy od fachowości pracowników, którzy dokonują przezwajania. Nawet w przypadku najlepszych silników rozpoznawalnych na świecie marek, jeżeli przewijanie zostanie wykonane w pełni poprawnie (wliczając w to dobór odpowiedniego materiału), efektywność pracy pozostanie niezmieniona. Co więcej, jeżeli pracujemy z silnikami słabszych marek, które od początku nie były wykonane perfekcyjnie, przewinięcie może doprowadzić silnik do stanu, w którym będzie on działał bardziej wydajnie.
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…