Nie da się ukryć, że samochód benzynowy zawsze będzie mniej ekologiczny od roweru. Jednakże z biegiem czasu tworzymy coraz ekonomiczniejsze rozwiązania. Na ten moment każdy kierowca może zmniejszyć zużycie benzyny w swoim samochodzie, przy małych nakładach czasowych. Wystarczy wiedza, którą wyniesiemy z przeczytania tego artykułu.
W obecnych latach rośnie nasza ekologiczna świadomość. Temat ekologicznych i oszczędnych rozwiązań jest ważny właściwie w każdej dziedzinie życia. Mamy świadomość własnego zgubnego wpływu na środowisko i staramy się żyć rozsądniej. Codziennie segregujemy śmieci, zwracamy uwagę na to, co jemy, jak i dbamy o nasze wybory- zarówno w sklepie spożywczym oraz tym z artykułami agd. Temat oszczędzania na jeździe samochodem także powinien nas zainteresować. Wpisuje się on idealnie w nurt ekologicznego życia. To, że mamy samochód, nie powinno stawiać nas w pozycji osób, które nie dbają o środowisko. Wręcz przeciwnie należy być świadomym, jak korzystać z dobrodziejstw techniki, by jak najmniej zaszkodzić naturze.
Należy zadbać o to, by w naszym samochodzie nie znajdowały się zbędne rzeczy. Konieczne będzie przejrzenie zawartości bagażnika i wszystkich schowków. Im cięższy samochód, tym więcej wydajemy na benzynę. Co jak co, takie porządki może zmotywują nas do odświeżenia tapicerki i generalnych porządków, które mieliśmy zrobić już jakiś czas temu.
Równomierna prędkość jest warunkiem koniecznym przy oszczędzaniu paliwa. Owszem, bywa to trudne do uzyskania w wielkim mieście, w czasie godzin szczytu, jednakże jest to osiągalne. Wystarczy dobrze planować trasę i nie przyspieszać za często ani nie hamować.
Pamiętajmy, by nawet na autostradach nie przekraczać prędkości 120 km/h godzinę. Gdy ją przekroczymy, niestety nasz samochód straci część swojej opływowości, co będzie skutkowało większym rachunkiem za paliwo.
Warto hamować silnikiem, a nie hamulcem. Taki sposób hamowania pozwoli nam zaoszczędzić. Do tego hamowanie silnikiem jest mniej inwazyjne dla naszego samochodu i pozwala nam zadbać o trwałość klocków hamulcowych. Nie bez powodu, taki sposób hamowania jest uczony w szkołach jazdy.
Ciśnienie w oponach należy co jakiś czas sprawdzać. Specjaliści doradzają, by robić to, co miesiąc. Za niskie bądź za wysokie ciśnienie może prowadzić do zwiększonych opłat za benzynę.
Opór powietrza jest zasadniczą kwestią. Im samochód jest bardziej opływowy, tym mniej paliwa zużywamy. Zwróćmy uwagę na to, by nie otwierać za bardzo szyb w czasie jazdy, ani nie wozić rowerów. Owszem, możemy robić, to gdy musimy, ale codzienna jazda z rowerami na dachu, znacząco zwiększy zużycie paliwa.
Jak widać, nie trzeba wiele by zaoszczędzić na paliwie. Wystarczy odrobina rozsądku i świadomości, by jeździć ekonomicznie. Dzięki zmianie nawyków możemy wiele zmienić. Nie dajmy sobie wmówić, że nasze starania o środowisko nie są ważne.
Artykuł przygotowała firma DARKAM Pomoc Drogowa Dariusz Matusik z Tych: http://pomocdrogowa.tychy.pl
Każdy samochód w Europie posiada numer VIN, czyli unikalny, siedemnasto-znakowy kod identyfikacyjny. Składa się on…
Czysta i przejrzysta szyba samochodowa to podstawa bezpiecznej jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych. Wycieraczki…
W dzisiejszych czasach żarówki samochodowe i baterie specjalistyczne stanowią kluczowe elementy wielu urządzeń elektronicznych. Technologia…
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ułatwić sobie prace serwisowe w przydomowym garażu? Jeśli tak, to…
Zakup samochodu to ważna decyzja, która wymaga przemyślenia wielu aspektów. Coraz więcej osób decyduje się…
Konwersja roweru na elektryczny to świetny sposób na zwiększenie jego funkcjonalności i komfortu użytkowania. Dzięki…